Принц Филип и принцеза Даница Карађорђевић посетили Саборни храм у Хамилтону

Принц Филип и принцеза Даница Карађорђевић посетили Саборни храм у Хамилтону

Дана 27. јуна 2026. године, парохијска заједница при Саборном храму Светог Оца Николе у Хамилтону имала је част да угости Њихова Краљевска Височанства принца Филипа и принцезу Даницу Карађорђевић, заједно са њиховом децом, принцом Стефаном и принцезом Маријом, током њихове посете Канади у оквиру северноамеричке турнеје.

 

Дочекани су по старој традицији, хлебом и сољу, од будућности овдашње заједнице, српске дечице. Добродошлицу принцу и његовој породици пожелели су старешина храма парох западнохамилтонски протојереј-ставрофор Драгомир Нинковић и парох источнохамилтонски протојереј Ђуро Самац и упознали су га са историјом ове црквене заједнице поклонивши му црквену монографију. У свом поздравном говору, принц Филип се захвалио на гостопримству и рекао да је веома дирнут. Истакао је да, пошто је и сам рођен у расејању, зна да није лако живети ван матице али да је лакше ако се држимо наше Цркве, историје, традиције и народа. Подсетио је да је његов деда, краљ Петар II, посетио ову заједницу 1964. године. Такође се фотографисао поред портрета своје бабе, краљице Марије Карађорђевић. Првобитно Коло српских сестара ове цркве названо је „Краљица Марија” у част вољене краљице, а ћерка принца Филипа такође се зове Марија у част своје прабаке, што је фотографији дало посебно значајну везу.

 

Нека Господ Бог драги чува целу краљевску породицу и благослови добрим здрављем, мудрошћу и снагом на многаја и благаја љета.